Pomimo swojej nazwy, marsze weselne w rzeczywistości są odgrywane głównie w kościele, podczas zaślubin a nie zabawy weselnej. Ich dźwięki mówią nam o rozpoczęciu lub zakończeniu uroczystości. Dostojny marsz weselny towarzyszy pannie młodej w drodze do ołtarza, pod którym z reguły czeka już narzeczony. Czasem spotykamy też inną formę inauguracji. Wtedy marsz weselny grany jest w chwili, w której para młoda wspólnie przekracza kościelny próg po zakończeniu ślubu. Bez względu na moment, brzmienie marsza zawsze unosi się w tle. Zazwyczaj jest on odgrywany na organach.
Profesjonalna organizacja ślubów od razu bierze pod uwagę potrzebę wynajęcia organisty i ustalenia konkretnego marsza, który zostanie odegrany dla danej pary. Do wyboru są z reguły dwie najpopularniejsze opcje, czyli marsz weselny Mendelssohna i Wagnera. Pierwszy z nich to fragment muzyki skomponowanej do komedii "Sen nocy letniej" Williama Szekspira. Natomiast marsz Wagnera pochodzi z oper "Lohengrin". Oba utwory są powszechnie znane niemal każdemu człowiekowi i jednoznacznie kojarzą się z uroczystościami takimi, jak ślub czy następujące po nim wesele.
Oczywiście, jeżeli pojawi się taka potrzeba, organizacja wesel uwzględnia też możliwość zmiany melodii na zupełnie inny utwór. Do wyboru mamy szereg odmiennych, mniej znanych marszy. Ważne jest, by celowały w podniosłość chwili i odpowiednio zestawiały się z ogólną oprawą muzyczną ślubu. Czasem dobrze jest skonsultować wybór utworu z kapłanem udzielającym ślubu. Jest to zalecane, by nie spotkać się później z jego ewentualną krytyką, gdy wybierzemy nieadekwatną melodię.